Zaznacz stronę

Odszkodowania za szkody górnicze – co trzeba wiedzieć?

Nie każdy wie, że za szkody górnicze odszkodowanie należy się nie tylko właścicielom nieruchomości. Bez wątpienia potwierdzi to każdy prawnik szkody górnicze dotyczą bowiem również użytków rolnych, jak i wszelkich instalacji, czy też posiadanych przez nas urządzeń. Okazuje się więc, że zakres odszkodowania za szkody górnicze jest bardzo duży.

Szkody górnicze odszkodowanie – gdzie go dochodzić?

Jeśli chodzi o odszkodowanie, nie jest ono wypłacane z budżetu państwa jak wiele osób sądzi, lecz bezpośrednio z budżetu kopalni. Tak więc z naszymi roszczeniami musimy zgłaszać się właśnie do kopalni.

Cała procedura, przez jaką trzeba przejść, aby uzyskać odszkodowanie nie jest szczególnie skomplikowana. Jednakże, może ona zabrać wiele czasu. Wszystko dlatego, że procedura składa się z kilku etapów. Poza tym, oczywistym jest, że kopalnie starają się jak najbardziej odwlekać wypłacenie odszkodowania. Nie wolno jednak dać się zniechęcić. Kopalnia musi zapłacić, ponieważ tak właśnie nakazuje jej nasze polskie prawo.

Odszkodowanie – czy zawsze jest takie samo?

Oczywiście, kwota odszkodowania nie zawsze jest identyczna. Wręcz przeciwnie, za szkody górnicze kwota odszkodowania jest bardzo różna. Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru szkód górniczych, jakich doświadczyliśmy.

Z określeniem rozmiaru szkód jest największy problem, ponieważ rozmiary te nazbyt często są zaniżane. Z tego względu kopalnie wypłacają zbyt niskie odszkodowania. Należy nawiązać współpracę z kancelarią prawną, która zajmuje się egzekwowaniem odszkodowań, aby mieć pewność, że kopalnia nie zaoszczędzi ani grosza na naszym nieszczęściu.

Więcej na stronie poświęconej szkody górnicze